info@cubukcuoglumuhendislik.com
+90 (232) 433 79 17
Ana Sayfa Hakkımızda Üretim Kıvırma&Bükme Plazma Kesim Dokümanlar İletişim


 

Plazma Kesim

Plazma Kesme Nedir?


Doğru akım güç kaynağının basınçlı havayı iyonize ederek plazma haline getirmesi sayesinde iletken malzemelerde kesme işleminin gerçekleştirilmesidir. Kesme işleminin gerçekleşmesi için, güç kaynağı, sürekli sabit basınçlı hava, uygun tipte torç gereklidir. Plazma kesme işlemi tüm iletken metallere uygulanabilmektedir. Plazma kesme teknolojisi sayesinde kesme işlemine ilave olarak oluk açma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Neden Plazma Kesme?


Günümüzün rekabetçi koşulları üreticileri imalat maliyetlerini en aza indirmeleri yönünde zorlamaktadır. Maliyetleri en çok etkileyen unsurlar, üretim hızı, üretim kalitesi, işçilik giderleri, fire maliyetleri, yeniden işleme maliyetleri, sürekli ihtiyaç duyulan kesme memeleri ve kesme gazlarının bedelleri olarak sıralanabilir.

 

Üretkenlik


Yüksek kesim hızları sayesinde daha az zamanda daha çok üretim Kullanılan geleneksel yöntemlere oranla daha yüksek hızda kesim yapabilirsiniz. Bu sayede daha az işçilik maliyetleriyle daha fazla üretim yapabileceksiniz.

Ön tav yapmaya gerek yok Kesme işleminden önce kesilecek malzemeyi belli bir sıcaklığa kadar ısıtmanıza gerek yok. Sadece tetiğe basarak kesime başlayabilirsiniz. Bu sayede hem gaz sarfiyatından hem de ön tav süresindeki işçilik kayıplarından tasarruf edebilirsiniz.

Yeniden işlem yapmaya gerek yok Üstün teknolojili kesme torçları sayesinde mükemmel kesim kalitesi elde edersiniz. Bu sayede cüruf temizlemek veya yüzey düzeltmek için zaman kaybetmezsiniz.

 

Kullanım Kolaylığı


Kolay Taşınabilir Tamamen portatif olan güç kaynakları sayesinde basınçlı hava olan her yerde kesim yapabilirsiniz. Çatı imalatlarında, maden işletmelerinde, boru şantiyelerinde veya ağır sanayi işlerinizde kullanabilirsiniz.

Patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmaz Plazma kesme teknolojisinde metali kesmek için patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmaz. Bu sayede ağır tüpler ve regülatör sistemleri taşımak zorunda değilsiniz.

Kesim yapmak kolaydır, Üstün teknolojili ve uzun ömürlü kesme torçları sayesinde keseceğiniz malzemeye torcu dokundurarak kesersiniz. Bu sayede doğru, temiz ve kontrollü bir imalat gerçekleştirirsiniz.

 

Kullanım Alanları


Paslanmaz Sac, Alüminyum ve Alüminyum Alaşımlarda üstün kesim kalitesi Plazma kesme teknolojisi ve eşsiz torç yapısı sayesinde pahalı metallerde de mükemmel kesim kalitesi elde edebilirsiniz. Hem de fire olmadan, uzmanlık kullanmaya gerek kalmadan.


Atölye veya şantiyede kullanım imkanı Özel toz filtresi tasarımı ve yüksek koruma sınıfı sayesinde atölyenizde veya şantiyede kullanabilirsiniz. Plazma kesme makineniz daima yanınızda, en önemli yardımcınız.

Kesme ve oluk açma seçenekleri İletken olan tüm malzemeleri kesebilir veya bu malzemelerde oluk açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


İşletme Maliyetleri


Yüksek verimlilik Az zamanda çok iş üreterek işçilik maliyetlerinizi düşürürsünüz. Bununla birlikte, yeniden işleme ve fire maliyetleriniz de tamamen ortadan kalkacaktır.


Patlayıcı - Yanıcı gaz maliyeti yok Kesim yapabilmek için bu tip pahalı gazlara ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız basınçlı sürekli hava. Bu sayede tüp, regülatör, kesme gazı ve stok maliyetlerinden bir kalemde tasarruf edeceksiniz.

 

Oksijenle kesime göre Plazma ile kesimin avantajları

1. Plazma kesme, 32 mm kalınlığındaki siyah saclara kadar oksijenle kesime göre %30 daha düşük maliyetlidir. Malzeme kalınlığı azaldıkça maliyet daha da azalacaktır.

2. Plazma kesme ile tüm metalleri kesebilirsiniz. Hem de mükemmel kalitede. Özellikle sıklıkla karşılaşılan paslanmaz ve alüminyum malzemelerde sorunsuz kesim yapabilirsiniz.

3. Plazma kesme ile ön tav yapmanıza gerek yoktur. Oksijenle kesme için 980°C' ye kadar ön tav yapmak zorundasınız.

4. Plazma kesme ile kestiğiniz metallerde ısıdan etkilenmiş bölge oksijenle kesmeye göre daha azdır. Bu da uzun malzeme ömrü ve düşük fire demektir.

5. Plazma kesme için sadece sürekli basınçlı havaya ihtiyacınız vardır. Oksijenle kesim için tehlikeli olan patlayıcı-yanıcı gazlar kullanmak zorundasınız.

6. Plazma kesmede sadece sarf malzeme maliyetiniz var. Oksijenle kesim için pahalı kesme gazları, sarf malzeme ve regülatörler kullanmak zorundasınız.

7. Oksijenle kesim yapmak için gaz tüplerini de taşımak zorundasınız.

8.Plazma kesme makinenizi açık havada oksijenle kesmeye göre daha verimli kullanırsınız.